Fakültemiz Takımına TÜBİTAK’tan Ödül

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğrenci Takımı, TÜBİTAK “İnsansız Hava Araçları Yarışması”ndan ödül ile döndü.

MERKUT

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen “Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması”nın ikincisi, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’nin (TUSAŞ/TAİ) Kahramankazan Yerleşkesi’nde yapıldı.

Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması, yangın veya kaza gibi acil durumlarda insanlara yardım edecek, sivil kullanıma yönelik insansız hava araçları (İHA) geliştirilebileceğini ortaya koymak amacıyla düzenlendi ve İHA’ların, otonom uçuş, görüntü-işleme kabiliyetleriyle uygun sırayla yük bırakma yetenekleri test edildi.

Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması’na bu yıl Almanya, Endonezya, İsrail, Bangladeş, Hindistan, Katar, Kıbrıs, Polonya ve Romanya’dan toplam 232 takım başvurdu ve bunlardan 226’sının başvurusu geçerli kabul edildi.

Yarışmaya, OMÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nden Yard.Doç.Dr. Gökhan Ahmet’in danışmanlığında katılan Kelebek Etkisi takımı; MERKÜT-1 isimli, sabit kanatlı dikey iniş ve kalkış yapabilen (VTOL) uçakları ile En İyi Özgün Tasarım Ödülü’ne layık görüldü.

3 yıl önce öğrenci kabul etmeye başlayan OMÜ Uçak ve Uzay Mühendisliği bölümünde okuyan, çoğunluğu 1. sınıftaki öğrencilerden oluşan ve yarışma alanında katılımcılar ve TAİ yetkililerinden büyük ilgi toplayan MERKÜT-1, alınan ödül ile üniversitemiz öğrencilerinin bu alanda da iddialı olduklarını ortaya koymuş oldu.