Model Roket Eğitimi Etkinliği

roket

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi bünyesinde Uçak ve Uzay Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından kurulmuş olan, ulusal ve uluslararası alanda çalışmalarına devam eden OMÜ Uçak ve Uzay Mühendisliği Öğrenci Topluluğu UUMK, 19-21 Şubat tarihleri arasında model roket eğitimi etkinliği düzenlemiştir.

Etkinlik ilk gününde, Eğitmen Oktay Poyraz’ın Türkiye ve dünyada roketlerin tarihçesi ve günümüz model roketçiliği hakkındaki sunumuyla başlamış, sonrasında model roket yapım eğitimi ile devam etmiştir. Sonraki günde de devam eden çalışmalara yoğun katılım gösteren OMÜ Uçak ve Uzay Mühendisliği öğrencileri roketlerini bitirmiş ve fırlatmaya hazır hale getirmişlerdir. Etkinliğin son gününde ise yapılan roketlerin tamamı başarıyla fırlatılmıştır. Kapalı havada bulutlar içinde gözden kaybolan roketler paraşütlerinin açılmasıyla yere sağlam olarak inmiş ve yeni fırlatmalara hazır şekilde toplanmıştır.

2

Model roket eğitimiyle, havacılık kariyerlerinde gelecekteki hedeflerinin temellerini atmayı arzulayan uçak ve uzay mühendisliği öğrencileri, ayrıca ülkemizde bu eğitimin yaygınlaştırılarak havacılık ve uzaya olan ilginin arttırılmasını istemektedirler.